Lista aktualności Lista aktualności

Prace gospodarcze w leśnictwie Dąbrowa, oddział 478h

Cięcia odnowieniowe w drzewostanie położonym w oddziale 478 h Nadleśnictwa Świerczyna rozpoczęto 22 lata temu, z wykorzystaniem rębni gniazdowej częściowej (III b). Jest to rębnia złożona, preferowana w drzewostanach odnawiających się samosiewem górnym na żyznych siedliskach z jednoczesnym wykorzystaniem możliwości wprowadzenia dębu na gniazdach (powierzchni o areale do 0,50 ha). Powierzchnia tego drzewostanu to około 6 ha, typ siedliskowy lasu Lśw, przyjęty typ drzewostanu – BkDb (drzewostan dębowy z udziałem buka).

W pierwszym etapie cięć odnowieniowych wycięto drzewa pod założenie 2 gniazd, które odnowiono bukiem i 2 gniazd z odnowieniem dębowym. Pozostawiono wtedy ponad 300 letnie dęby i buki jako cenne elementy drzewostanu macierzystego. Dowodem na to jest ich umiejscowienie na gniazdach pośród 20 letnich dziś drzew.

W kolejnym etapie prowadzenia cięć odnowieniowych, 13 lat temu wycięto drzewa pod założenie kolejnych 5 gniazd, na których wprowadzono młode pokolenie dębowe. Jednocześnie w ramach prac diagnostycznych opisane zostało leśne siedlisko przyrodnicze, poza obszarem Natura 2000 - 9160 grąd subatlantycki.

Prowadzone do tej pory cięcia odnowieniowe pozwoliły uzyskać zróżnicowane wiekowo, odnowienie dębowe i bukowe na ponad 60% powierzchni drzewostanu. Na pozostałej powierzchni występuje odnowienie naturalne dębu, buka oraz grabu wymagają odsłonięcia, aby umożliwić wzrost i rozwój młodego pokolenia. Przyjęte do planu 2025r cięcia uprzątające w ramach zakończenia rębni IIIBU, wynikały z potrzeb hodowlanych i zakładały usunięcie części drzew z powierzchni międzygniazdowej, z pozostawieniem 5% drzewostanu macierzystego, z udziałem Db, Bk i Gb w wieku 130 i 85 lat.

Drzewostan ten nie spełnia kryterium starolasu zgodnie przyjętymi wytycznymi i rekomendacjami Ogólnopolskiej Narady o Lasach zatwierdzonymi przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska (preselekcji etapu 1). Jest to drzewostan w klasie odnowienia. Zainicjowany proces użytkowania nakierowany jest na ukształtowanie składu gatunkowego właściwego dla grądu, a tym samym unaturalnienia w zakresie składu gatunkowego drzewostanów w kierunku jego zgodności z roślinnością potencjalną. W drzewostanie są pozostawione buki w wieku około 320 lat w ilości 7 sztuk oraz dęby w ilości sztuk 6 ( w tym 2 sztuki stojące martwe). 

W chwili obecnej planujemy pozostawić około 10-15% powierzchni drzewostanu macierzystego, a na pozostałej powierzchni wprowadzić gatunki domieszkowe i biocenotyczne jak grab, lipa oraz czereśnia ptasia.