Asset Publisher Asset Publisher

Działalność edukacyjna

Działalność edukacyjna

Oferta edukacyjna

Nadleśnictwo prowadzi dzielność edukacyjną w oparciu o Zarządzenie nr 11 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 13 lutego 2024r. Funkcję edukatora w Nadleśnictwie Świerczyna pełnie specjalista ds. ochrony lasu i edukacji leśnej Justyna Sztorc. Zajęcia prowadzone są głównie przez edukatora, pomocniczo angażowani są pozostali pracownicy będący w służbie leśnej oraz stażyści.

Czym jest edukacja leśna?

Edukacja leśna wykracza daleko poza schemat nauczania znany ze szkół. Jej celem jest dostarczenie każdemu chętnemu wiedzy, ale też narzędzi do jej poszerzania na temat ekosystemów leśnych, funkcji lasów, zrównoważonej gospodarki leśnej, czy odpowiedniej postawy w zakresie korzystania z zasobów leśnych.

Jaki jest koszt zajęć edukacyjnych?

Zajęcia z edukatorem są bezpłatne.  

Dla kogo przeznaczone są zajęcia w lesie?

Edukacja leśna nie ma ograniczeń wiekowych. Kierowana jest zarówno do przedszkolaków i uczniów wszystkich szczebli edukacji, jak i do dorosłych, czy seniorów. 

Jak należy zgłosić chęć udziału w zajęciach?

Zajęcia edukacyjne odbywają się zależnie od zainteresowania. Żeby zajęcia edukacyjne mogły się odbyć należy zorganizować grupę (klasa, grupa studentów, czy kilka/kilkanaście osób chcących poznać bliżej las), następnie wypełnić formularz (załącznik) i przesłać mailem na adres justyna.sztorc@szczecinek.lasy.gov.pl (nr tel. 668-480-256). Szczegóły zajęć omawiane są już bezpośrednio z zainteresowanym.

Jest również możliwość skorzystania z tzw. stoiska edukacyjnego podczas festynów/akcji. W tym celu należy zgłosić się bezpośrednio do p. Justyny Sztorc.

Czy zajęcia muszą odbyć się na terenie Leśnej Szkoły pod Dębami?

Nie muszą. Jest to obiekt edukacyjny ułatwiający prowadzenie zajęć, ale edukacja może być prowadzona na terenie całego Nadleśnictwa, jak również edukator może przyjechać do szkoły/świetlicy, czy innego obiektu poza terenem Nadleśnictwa (do 30km od siedziby Nadleśnictwa Świerczyna).

Czy w zajęciach mogą brać udział osoby z niepełnosprawnością?

Udział osób z niepełnosprawnością zależy od możliwości tych osób. Zajęcia odbywają się w terenie, co może stanowić przeszkodę dla osób z ograniczeniami w samodzielnym poruszaniu się, jednak zalecany jest wcześniejszy kontakt telefoniczny. W przypadku posiadania przez placówkę miejsca dostosowanego do potrzeb osób z niepełnosprawnością, edukator może dojechać do placówki i przeprowadzić zajęcia.

Jak wyglądają zajęcia w terenie?

Przebieg zajęć zależy od tematu, natomiast zawsze opierają się na doświadczaniu lasu i tego co jest z nim związane. W większości przypadków zajęcia mają charakter spaceru połączonego z zadaniami do wykonania/warsztatami.

Stanowiska edukacyjne na festynach opierają się również na zadaniach warsztatowych, doświadczaniu przyrody, ale też na drobnych konkursach.

Jeśli planowane jest ognisko, czy należy mieć przygotowane własne posiłki?

Tak, należy przygotować własne wyżywienie, za rozpalenie ogniska i ugaszenie go po zajęciach odpowiada pracownik Nadleśnictwa. Nadleśnictwo zapewnia również kije/ruszt do pieczenia kiełbas.

Czy zajęcia realizowane są cały rok?

Tak. Zajęcia terenowe można przeprowadzać o każdej porze roku, niezależnie od pogody. W przypadku umówienia zajęć i wystąpienia niekorzystnych warunków pogodowych (opady deszczu/śniegu, silny wiatr, niska/wysoka temperatura) jest możliwość przełożenia zajęć na inny dzień.

O czym trzeba pamiętać idąc na zajęcia terenowe?

Przede wszystkim należy pamiętać o zasadach zachowania się w lesie. Opiekun grupy odpowiada za odpowiednie zabezpieczenie uczestników zajęć (apteczka, przekazanie informacji o ewentualnym zabezpieczeniu się przed komarami i kleszczami, poinformowanie o stosownym ubiorze). Obowiązkowo każdy uczestnik musi mieć kryte buty (obuwie sportowe/trekkingowe/kalosze), długie spodnie, zalecane jest posiadanie bluzy z długim rękawem. Mile widziane jest zabrania aparatu fotograficznego, telefonu, notatnika.